- 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Contact Angle | 40° |
| Capacity | High Capacity |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. | 120 mm |
| Series | 72 |
| icNumber | 7695839 |
| Inner Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Ball Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 0.91 in, 23 mm |
| I.D. | 65 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Preload Level | Light |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| Weight | 2.295 LB |
| EAN or UPC | 7316577611178 |

