- 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Precision | Standard |
| Reference Speed | 6300 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 12,100.00 lbf |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Series | 72 |
| I.D. | 2.56 in, 65 mm |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Bearing Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Limiting Speed | 6700 rpm |
| icNumber | 7695839 |
| Inch/Metric | Metric |
| Width | 0.91 in, 23 mm |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Inner Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Outer Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 4.72 in, 120 mm |
| Seal Material | None |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 14,900.00 lbf |
| Weight | 2.295 LB |
| EAN or UPC | 7316576650031 |

