- 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Series | 72 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Cage Material | Brass |
| Inner Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Flush Ground | No |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| icNumber | 7695839 |
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Cylindrical |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Material | Bearing Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| O.D. | 4.72 in, 120 mm |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Seal Material | None |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Outer Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 2.56 in, 65 mm |
| Width | 0.91 in, 23 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 2.469 LB |
| EAN or UPC | 7316577149800 |

