- 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Cage Type | Metal |
| Series | 72 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7695839 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| Inner Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 120 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Preload Level | Light |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 65 mm |
| Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Width | 0.91 in, 23 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 2.295 LB |
| EAN or UPC | 7316577611178 |

