- 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Width | 0.91 in, 23 mm |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 4.72 in, 120 mm |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inner Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Dynamic Load Rating | 14,900.00 lbf |
| Precision | Standard |
| Reference Speed | 6300 rpm |
| Bore Type | Cylindrical |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 2.56 in, 65 mm |
| Flush Ground | No |
| Limiting Speed | 6700 rpm |
| icNumber | 7695839 |
| Ball Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Static Load Rating [Max] | 12,100.00 lbf |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Series | 72 |
| Weight | 2.295 LB |
| EAN or UPC | 7316576650031 |

