- 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Ball Material | Steel |
| Series | 72 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Cylindrical |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| O.D. | 4.72 in, 120 mm |
| Flush Ground | No |
| Seal Type | Unsealed |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Material | Bearing Steel |
| I.D. | 2.56 in, 65 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Width | 0.91 in, 23 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Inner Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Cage Material | Brass |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| icNumber | 7695839 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | None |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Weight | 2.469 LB |
| EAN or UPC | 7316577149800 |

