- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Seal Material | None |
| Internal Design | Universal Mounting |
| icNumber | 7695934 |
| Preload Level | Light |
| Inch/Metric | Metric |
| Inner Ring Width | 0.87 in, 22 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Polyamide |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Plastic |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 4.33 in, 110 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Bearing Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Outer Ring Width | 0.87 in, 22 mm |
| I.D. | 2.36 in, 60 mm |
| Width | 0.87 in, 22 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Flush Ground | No |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Cylindrical |
| Series | 7200 |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Weight | 1.777 LB |
| EAN or UPC | 7316576633379 |

