- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Seal Material | None |
| Preload Level | None |
| Series | 7200 |
| O.D. | 110 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7695934 |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Flush Ground | No |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inner Ring Width | 22 mm |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Plastic |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| I.D. | 60 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Enclosure | Open |
| Width | 0.87 in, 22 mm |
| Contact Angle | 40° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 1.777 LB |
| EAN or UPC | 7316576633454 |

