- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Compressors
- Centrifuges
- Pumps
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Type | Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Width | 0.87 in, 22 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| icNumber | 7695934 |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 40° |
| Flush Ground | No |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 110 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | None |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Series | 7200 |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | 60 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Plastic |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 22 mm |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 1.777 LB |
| EAN or UPC | 7316577292209 |

