- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Series | 7200 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| I.D. | 2.36 in, 60 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Cylindrical |
| Seal Material | None |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Type | Unsealed |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Outer Ring Width | 0.87 in, 22 mm |
| Flush Ground | No |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Cage Type | Plastic |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Width | 0.87 in, 22 mm |
| O.D. | 4.33 in, 110 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | Light |
| Material | Bearing Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Polyamide |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 0.87 in, 22 mm |
| icNumber | 7695934 |
| Weight | 1.777 LB |
| EAN or UPC | 7316576633379 |

