- 50 mm ID x 90 mm OD x 20 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 40° |
| Flush Ground | No |
| Dynamic Load Rating | 8,770.00 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 6,860.00 lbf |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bearing Type | Angular Contact |
| I.D. | 50 mm |
| Reference Speed | 9000 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Series | 72 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Width | 20 mm |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 20 mm |
| O.D. | 90.0000 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7695824 |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed | 9000 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 20 mm |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 1.124 LB |
| EAN or UPC | 7316576649950 |
| NSN Number | 3110-00-156-8070 |

