- 50 mm ID x 90 mm OD x 20 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Brass |
| Bore Type | Cylindrical |
| icNumber | 7695824 |
| Material | Bearing Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 1.97 in, 50 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 3.54 in, 90 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Material | None |
| Precision | Standard |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Width | 0.79 in, 20 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 0.79 in, 20 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Outer Ring Width | 0.79 in, 20 mm |
| Series | 72 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| Weight | 1.124 LB |
| EAN or UPC | 7316576633201 |

