- 50 mm ID x 90 mm OD x 20 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Flush Ground | No |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 50 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 6,860.00 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 40° |
| Outer Ring Width | 20 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7695824 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | None |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed | 9000 rpm |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Series | 72 |
| Inner Ring Width | 20 mm |
| Width | 20 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Dynamic Load Rating | 8,770.00 lbf |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. | 90.0000 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | None |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Reference Speed | 9000 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 1.124 LB |
| EAN or UPC | 7316576649950 |
| NSN Number | 3110-00-156-8070 |

