- Single Row Angular Contact Bearing, 50 mm ID x 90 mm OD x 20 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact light 7200WN series is dimensionally interchangeable with the radial 200 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direction or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust ispresent in both directions or where axialdisplacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Sizes 7201K through 7203WN have a 20° contact angle and a nylon cage. Sizes 7204WN through 7218WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball piloted, pressed brass cage.Larger sizes 7219WN through 7230WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer ring piloted high-strength machined bronze cage.
applications
- General industrial
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 20 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Enclosure | Open |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7695824 |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 9500 lbf |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inner Ring Width | 20 mm |
| O.D. | 90 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 6400 lbf |
| Capacity | Standard Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 50 mm |
| Weight | 0.55 KG |
| EAN or UPC | 87796044067 |

