- 50 mm ID x 90 mm OD x 20 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Material | Bearing Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Series | 72 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 1.97 in, 50 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 0.79 in, 20 mm |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Inch/Metric | Metric |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Cylindrical |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Brass |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 0.79 in, 20 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. | 3.54 in, 90 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 0.79 in, 20 mm |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7695824 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 1.124 LB |
| EAN or UPC | 7316576633201 |

