- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Dynamic Load Rating | 8,480.00 lbf |
| Reference Speed | 10000 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| O.D. | 3.35 in, 85 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating [Max] | 6,300.00 lbf |
| Inner Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Series | 72 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Capacity | High Capacity |
| Flush Ground | No |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 0.75 in, 19 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Outer Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Limiting Speed | 10000 rpm |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Enclosure | Open |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Material | Bearing Steel |
| I.D. | 1.77 in, 45 mm |
| icNumber | 7695829 |
| Bore Type | Cylindrical |
| Weight | 0.992 LB |
| EAN or UPC | 7316576649912 |

