- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| I.D. | 1.77 in, 45 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 3.35 in, 85 mm |
| Dynamic Load Rating | 35800 lbf |
| Outer Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| Cage Material | Brass |
| Series | 72 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Material | Bearing Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Contact Angle | 40 Degree |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 26000 lbf |
| Width | 0.75 in, 19 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Cylindrical |
| Inner Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Seal Material | None |
| Capacity | High Capacity |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7695829 |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Weight | 1.01 LB |
| EAN or UPC | 7316576633034 |

