- Single Row Angular Contact Bearing, 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact light 7200WN series is dimensionally interchangeable with the radial 200 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direction or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust ispresent in both directions or where axialdisplacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Sizes 7201K through 7203WN have a 20° contact angle and a nylon cage. Sizes 7204WN through 7218WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball piloted, pressed brass cage.Larger sizes 7219WN through 7230WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer ring piloted high-strength machined bronze cage.
applications
- General industrial
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Bearing Type | Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Capacity | Standard Capacity |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Dynamic Load Rating | 9150 lbf |
| icNumber | 7695829 |
| Inner Ring Width | 19 mm |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| I.D. | 45 mm |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Static Load Rating [Max] | 5850 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 85 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 1.0 KG |
| EAN or UPC | 87796044043 |

