- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| icNumber | 7695829 |
| Material | Bearing Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed | 10000 rpm |
| Reference Speed | 10000 rpm |
| O.D. | 3.35 in, 85 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| Precision | Standard |
| Capacity | High Capacity |
| I.D. | 1.77 in, 45 mm |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Outer Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Series | 72 |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Static Load Rating [Max] | 6,300.00 lbf |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inner Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Dynamic Load Rating | 8,480.00 lbf |
| Width | 0.75 in, 19 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Weight | 0.992 LB |
| EAN or UPC | 7316576649912 |

