- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| icNumber | 7695829 |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 26000 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Width | 0.75 in, 19 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Flush Ground | No |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 1.77 in, 45 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Series | 72 |
| Enclosure | Open |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| No. in Set | Single Bearing |
| Dynamic Load Rating | 35800 lbf |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Brass |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. | 3.35 in, 85 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Weight | 1.01 LB |
| EAN or UPC | 7316576633034 |

