- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 18 mm |
| Seal Material | None |
| Contact Angle | 40° |
| Series | 7200 |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 80 mm |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | High Capacity |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 40 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7695814 |
| Static Load Rating [Max] | 26000 lbf |
| Dynamic Load Rating | 36400 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Grease | 7000 rpm |
| Width | 0.71 in, 18 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Material | Steel |
| Preload Level | Medium |
| Flush Ground | No |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Weight | 0.915 LB |
| EAN or UPC | 7316576649875 |

