- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Type | Unsealed |
| Material | Bearing Steel |
| Outer Ring Width | 0.71 in, 18 mm |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Inner Ring Width | 0.71 in, 18 mm |
| Width | 0.71 in, 18 mm |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Reference Speed | 11000 rpm |
| Series | 7200 |
| I.D. | 1.57 in, 40 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Flush Ground | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | High Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Cylindrical |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed | 11000 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 5,850.00 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Dynamic Load Rating | 8,180.00 lbf |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| O.D. | 3.15 in, 80 mm |
| icNumber | 7695814 |
| Weight | 0.904 LB |
| EAN or UPC | 7316576649882 |

