- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Limiting Speed - Grease | 7000 rpm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Width | 0.71 in, 18 mm |
| O.D. | 80 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7695814 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 26000 lbf |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 18 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 40 mm |
| Preload Level | Medium |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Series | 7200 |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Dynamic Load Rating | 36400 lbf |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| Weight | 0.915 LB |
| EAN or UPC | 7316576649875 |

