- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Contact Angle | 40 Degree |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Material | Bearing Steel |
| Width | 0.71 in, 18 mm |
| Dynamic Load Rating | 34500 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Limiting Speed - Grease | 7000 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| icNumber | 7695814 |
| Seal Type | Unsealed |
| Outer Ring Width | 0.71 in, 18 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Series | 7200 |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 24000 lbf |
| I.D. | 1.57 in, 40 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Seal Material | None |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Cylindrical |
| Capacity | High Capacity |
| Inner Ring Width | 0.71 in, 18 mm |
| Cage Material | Brass |
| O.D. | 3.15 in, 80 mm |
| Flush Ground | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 0.882 LB |
| EAN or UPC | 7316576632877 |

