- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 0.71 in, 18 mm |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 1.57 in, 40 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| icNumber | 7695931 |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 0.71 in, 18 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Series | 7200 |
| Preload Level | Light |
| Material | Bearing Steel |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 3.15 in, 80 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Type | Plastic |
| Limiting Speed - Grease | 7000 rpm |
| Width | 0.71 in, 18 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Flush Ground | No |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Cage Material | Polyamide |
| Bore Type | Cylindrical |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 0.818 LB |
| EAN or UPC | 7316576632938 |

