- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Contact Angle | 40 Degree |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Preload Level | Light |
| Capacity | High Capacity |
| Bore Type | Cylindrical |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Bearing Steel |
| Inner Ring Width | 0.71 in, 18 mm |
| icNumber | 7695931 |
| Outer Ring Width | 0.71 in, 18 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Cage Type | Plastic |
| Seal Material | None |
| Flush Ground | No |
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 0.71 in, 18 mm |
| Ball Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 1.57 in, 40 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 3.15 in, 80 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 7000 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Material | Polyamide |
| Series | 7200 |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 0.818 LB |
| EAN or UPC | 7316576632938 |

