- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Seal Material | None |
| Flush Ground | No |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | 7200 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| I.D. | 40 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| icNumber | 7695931 |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| O.D. | 80 mm |
| Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 40° |
| Limiting Speed - Grease | 7000 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Width | 0.71 in, 18 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Inner Ring Width | 18 mm |
| Cage Type | Plastic |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 0.818 LB |
| EAN or UPC | 7316576632983 |

