- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| icNumber | 7695931 |
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 0.71 in, 18 mm |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Precision | Standard |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. | 80 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 7000 rpm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Inner Ring Width | 18 mm |
| Seal Material | None |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Contact Angle | 40° |
| Flush Ground | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | 40 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Series | 7200 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Type | Plastic |
| Weight | 0.818 LB |
| EAN or UPC | 7316576633003 |

