- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 1.57 in, 40 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Cage Material | Bearing Steel |
| icNumber | 7695814 |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 8,180.00 lbf |
| O.D. | 3.15 in, 80 mm |
| Inner Ring Width | 0.71 in, 18 mm |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Cylindrical |
| Outer Ring Width | 0.71 in, 18 mm |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Static Load Rating [Max] | 5,850.00 lbf |
| Reference Speed | 11000 rpm |
| Width | 0.71 in, 18 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Bearing Steel |
| Flush Ground | No |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed | 11000 rpm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Series | 7200 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 0.904 LB |
| EAN or UPC | 7316576649882 |

