- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Static Load Rating [Max] | 24000 lbf |
| icNumber | 7695814 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Series | 7200 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Flush Ground | No |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inner Ring Width | 0.71 in, 18 mm |
| Seal Material | None |
| Dynamic Load Rating | 34500 lbf |
| O.D. | 3.15 in, 80 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed - Grease | 7000 rpm |
| Material | Bearing Steel |
| I.D. | 1.57 in, 40 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Width | 0.71 in, 18 mm |
| Outer Ring Width | 0.71 in, 18 mm |
| Cage Material | Brass |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Cylindrical |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Capacity | High Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 0.882 LB |
| EAN or UPC | 7316576632877 |

