- 17 mm ID x 40 mm OD x 12 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bore Type | Cylindrical |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 1.57 in, 40 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Flush Ground | No |
| Width | 0.47 in, 12 mm |
| icNumber | 7695890 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | Light |
| Cage Type | Plastic |
| Series | 7200 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 0.67 in, 17 mm |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Polyamide |
| Outer Ring Width | 0.47 in, 12 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 0.47 in, 12 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Material | Bearing Steel |
| Seal Material | None |
| Weight | 0.149 LB |
| EAN or UPC | 7316570039696 |

