- 17 mm ID x 40 mm OD x 12 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 17 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Flush Ground | No |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| Seal Material | None |
| Dynamic Load Rating | 2500 lbf |
| Inner Ring Width | 12 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Static Load Rating [Max] | 1370 lbf |
| icNumber | 7695890 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Contact Angle | 40° |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed - Grease | 15000 rpm |
| Outer Ring Width | 12 mm |
| Limiting Speed - Oil | 20000 rpm |
| Capacity | High Capacity |
| Width | 0.47 in, 12 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Series | 7200 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| O.D. | 40 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Plastic |
| Weight | 0.149 LB |
| EAN or UPC | 7316576649714 |

