- 17 mm ID x 40 mm OD x 12 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Internal Design | Universal Mounting |
| Cage Material | Polyamide |
| Inner Ring Width | 0.47 in, 12 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Contact Angle | 40 Degree |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| Series | 7200 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 0.47 in, 12 mm |
| Precision | Standard |
| Preload Level | Light |
| Ball Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| I.D. | 0.67 in, 17 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| icNumber | 7695890 |
| Inch/Metric | Metric |
| Width | 0.47 in, 12 mm |
| O.D. | 1.57 in, 40 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Bearing Steel |
| Bore Type | Cylindrical |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Type | Plastic |
| Weight | 0.149 LB |
| EAN or UPC | 7316570039696 |

