- 17 mm ID x 40 mm OD x 12 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inner Ring Width | 12 mm |
| Series | 7200 |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Width | 0.47 in, 12 mm |
| I.D. | 17 mm |
| Static Load Rating [Max] | 6100 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bore Type | Round Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 12 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Plastic |
| Contact Angle | 40° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Limiting Speed - Grease | 15000 rpm |
| Precision | Standard |
| Capacity | High Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 11100 lbf |
| O.D. | 40 mm |
| icNumber | 7695890 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 0.149 LB |
| EAN or UPC | 7316577067654 |

