- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Preload Level | Light |
| icNumber | 7695825 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Capacity | High Capacity |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Precision | Standard |
| I.D. | 60 mm |
| Enclosure | Open |
| Width | 0.87 in, 22 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 110 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Series | 7200 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Type | Metal |
| Inner Ring Width | 0.87 in, 22 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| Weight | 1.93 LB |
| EAN or UPC | 7316577648945 |

