- Single Row Angular Contact Bearing, 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact light 7200WN series is dimensionally interchangeable with the radial 200 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direction or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust ispresent in both directions or where axialdisplacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Sizes 7201K through 7203WN have a 20° contact angle and a nylon cage. Sizes 7204WN through 7218WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball piloted, pressed brass cage.Larger sizes 7219WN through 7230WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer ring piloted high-strength machined bronze cage.
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 60 mm |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| O.D. | 110 mm |
| Dynamic Load Rating | 14300 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7695825 |
| Ball Material | Steel |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. Type | Straight |
| Static Load Rating [Max] | 10000 lbf |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Inner Ring Width | 22 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Capacity | Standard Capacity |
| Contact Angle | 40° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 1.9 LB |
| EAN or UPC | 87796151307 |

