- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Dynamic Load Rating | 57200 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Seal Type | Unsealed |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Width | 0.87 in, 22 mm |
| Preload Level | None |
| Series | 7200 |
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 22 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7695825 |
| Static Load Rating [Max] | 45500 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Capacity | High Capacity |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Type | Metal |
| Flush Ground | No |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 110 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| I.D. | 60 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 1.93 LB |
| EAN or UPC | 7316576633416 |

