- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Unsealed |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Series | 7200 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 60 mm |
| Limiting Speed | 7500 rpm |
| Capacity | High Capacity |
| icNumber | 7695825 |
| Reference Speed | 7500 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 40° |
| O.D. Type | Straight |
| Flush Ground | No |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Width | 22 mm |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Static Load Rating [Max] | 10,200.00 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Dynamic Load Rating | 12,900.00 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 110.0000 mm |
| Seal Material | None |
| Inner Ring Width | 22 mm |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 1.863 LB |
| EAN or UPC | 7316576650017 |

