- 100 mm ID x 215 mm OD x 47 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Flush Ground | No |
| Width | 1.85 in, 47 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Rows of Balls | Single |
| Series | 7300 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7695995 |
| Enclosure | Open |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 3.94 in, 100 mm |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Plastic |
| Inner Ring Width | 1.85 in, 47 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Material | Bearing Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Polyamide |
| Bore Type | Cylindrical |
| Preload Level | None |
| O.D. | 8.46 in, 215 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Outer Ring Width | 1.85 in, 47 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 16.087 LB |
| EAN or UPC | 7316577151353 |

