- 100 mm ID x 215 mm OD x 47 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Series | 7300 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Seal Material | None |
| Capacity | High Capacity |
| Inner Ring Width | 47 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 47 mm |
| I.D. | 100 mm |
| icNumber | 7695995 |
| Cage Type | Plastic |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 1.85 in, 47 mm |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 40° |
| Flush Ground | No |
| O.D. | 215 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 16.087 LB |
| EAN or UPC | 7316577065896 |

