- 100 mm ID x 215 mm OD x 47 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 1.85 in, 47 mm |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Plastic |
| Seal Material | None |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | High Capacity |
| Inner Ring Width | 1.85 in, 47 mm |
| icNumber | 7695995 |
| I.D. | 3.94 in, 100 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric |
| Series | 7300 |
| O.D. | 8.46 in, 215 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Polyamide |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Flush Ground | No |
| Width | 1.85 in, 47 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Weight | 16.087 LB |
| EAN or UPC | 7316577151353 |

