- 100 mm ID x 215 mm OD x 47 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Inch/Metric | Metric |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| icNumber | 7695832 |
| Seal Material | None |
| Flush Ground | No |
| Series | 7300 |
| Capacity | High Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Outer Ring Width | 1.85 in, 47 mm |
| Inner Ring Width | 1.85 in, 47 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Static Load Rating [Max] | 190000 lbf |
| I.D. | 3.94 in, 100 mm |
| Limiting Speed - Grease | 2800 rpm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| O.D. | 8.46 in, 215 mm |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Dynamic Load Rating | 203000 lbf |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 1.85 in, 47 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Bearing Steel |
| Cage Material | Brass |
| Weight | 16.767 LB |
| EAN or UPC | 7316576650987 |

