- 100 mm ID x 215 mm OD x 47 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 47 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 100 mm |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 215 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7695832 |
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Bearing Design | w/ Larger Axial Internal Clearance |
| Weight | 17.924 LB |
| EAN or UPC | 7316571211459 |

