- 100 mm ID x 215 mm OD x 47 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Dynamic Load Rating | 203000 lbf |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Limiting Speed - Grease | 2800 rpm |
| Outer Ring Width | 1.85 in, 47 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Width | 1.85 in, 47 mm |
| Series | 7300 |
| O.D. | 8.46 in, 215 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inch/Metric | Metric |
| Precision | Standard |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| I.D. | 3.94 in, 100 mm |
| Cage Type | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inner Ring Width | 1.85 in, 47 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Static Load Rating [Max] | 190000 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | None |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Cage Material | Brass |
| Material | Bearing Steel |
| icNumber | 7695832 |
| Enclosure | Open |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | High Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 16.767 LB |
| EAN or UPC | 7316576650987 |

