- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Cage Type | Plastic |
| Series | 7300 |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 1.38 in, 35 mm |
| Ball Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | Light |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7695844 |
| Seal Material | None |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 70 mm |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. | 150 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Flush Ground | No |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inner Ring Width | 35 mm |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Weight | 5.732 LB |
| EAN or UPC | 7316577150844 |

