- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Plastic |
| Bearing Design | w/ Smaller Axial Internal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Enclosure | Open |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| I.D. | 70 mm |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. | 150 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7695844 |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 5.732 LB |
| EAN or UPC | 7316577610225 |

