- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Inner Ring Width | 35 mm |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Straight |
| Series | 7300 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7695844 |
| Precision | Standard |
| No. in Set | Single Bearing |
| Flush Ground | No |
| Material | Steel |
| Width | 1.38 in, 35 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 40° |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 150 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Plastic |
| I.D. | 70 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | High Capacity |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 5.732 LB |
| EAN or UPC | 7316576634529 |

