- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 70 mm |
| Contact Angle | 40° |
| O.D. | 150 mm |
| Cage Type | Plastic |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Design | w/ Smaller Axial Internal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7695844 |
| Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Weight | 5.732 LB |
| EAN or UPC | 7316577610225 |

