- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Steel Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Type | Metal |
| Seal Material | None |
| Capacity | Standard Capacity |
| Preload Level | Light |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Flush Ground | No |
| Width | 1.3 in, 33 mm |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Cylindrical |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Bearing Steel |
| I.D. | 2.56 in, 65 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 5.51 in, 140 mm |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Bearing Steel |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Outer Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inner Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Precision | Standard |
| Series | 7300 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| icNumber | 7695821 |
| Rows of Balls | Single |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 5.269 LB |
| EAN or UPC | 7316576634505 |

