- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Contact Angle | 40° |
| Width | 1.3 in, 33 mm |
| I.D. | 65 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Cage Type | Plastic |
| Preload Level | None |
| Flush Ground | No |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Seal Material | None |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Series | 7300 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 140 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7695821 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 4.74 LB |
| EAN or UPC | 7316576634512 |

